نحوه طراحی سوالات کنکور 99 چگونه است ؟

طرح دو نوع سوال در کنکور 99

احتمال طرح دو نوع سوال در کنکور 99

برگزاری کنکور 99 با سوالات جداگانه نظام قدیم و جدید

آخرین خبری که در این رابطه که منتشر شده  ، خبر از برگزاری دو نوع سوال در کنکور سراسری 99 می دهد 

دانشجوفا: یکی از مطالبات مهم داوطلبان کنکور 99 نحوه طراحی سوالات کنکور 99 بود به این صورت که آیا کنکور سراسری 99 مانند کنکور 98 با دو نوع شیوه متفاوت طراحی می شود؟ و برای دو گروه از داوطلبان نظام جدید و نظام قدیمی آموزشی همانند سال 98 با دو نوع سوال برگزار خواهد شد؟

کنکور سال 98 با دو نوع سؤال ویژه داوطلبان نظام آموزشی جدید 6.3.3 “دانش‌آموزان فعلی نظام جدید پایه دوازدهم” و داوطلبان نظام قدیم، نظام آموزشی سالی واحدی و ترمی واحدی که دارنده پیش‌ دانشگاهی هستند، برگزار خواهد شد.

پیش از این ابراهیم خدایی؛ رئیس سازمان سنجش درباره وضعیت برگزاری کنکور 99 گفته بود: طراحی دو نوع سوال مجزا فقط برای کنکور 98 مصوب شده و هنوز برای کنکور 99 تصمیمی از سوی شورای سنجش و پذیرش دانشجو اتخاذ نشده است.

شورای سنجش و پذیرش دانشجو در جلسه اخیر خود به بررسی نحوه برگزاری کنکور 99 پرداخت که براساس مصوبه این شورا مقرر شد در کنکور 99 هم دو نوع سؤال برای داوطلبان نظام آموزشی جدید و قدیم طراحی شود.

 

کنکور ۹۹ هم با دو نوع سؤال برگزار خواهد شد

عبدالرسول عمادی سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در این رابطه گفت: “شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب کرد در سال 99 نیز دو نوع سؤال برای کنکور ویژه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید آموزشی طراحی شود.”

هم چنین تایم لاین مربوط به موضوع طرح دو نوع سوال کنکور 99 را که چگونه از آغاز تا تصویب شدن برگزاری دو نوع کنکور می بینید : 

بروز رسانی شده در سه شنبه 16 بهمن 97 

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، دو نوع سوال برای داوطلبان نظام قدیم و جدید به منظور شرکت در آزمون سراسری سال 98 طراحی می شود.

در کنکور سراسری سال 99، تنها یک نوع سوال از نظام جدید طراحی خواهد شد و داوطلبان نظام قدیم ملزم هستند بر اساس منابع نظام جدید در این کنکور شرکت کنند. این مسئله، دل نگرانی ها و دغدغه هایی را برای دانش آموختگان نظام قدیم ایجاد کرده است؛ به گونه ای که داوطلبان در حساب اینستاگرام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده و خواستار برگزاری کنکور 99 مانند کنکور 98 شده اند.

منصور غلامی در گفت و گو با ایرنا در این باره، گفت: در شرایط فعلی، کنکور سال 98 آخرین کنکوری است که برای داوطلبان نظام قدیم هم سوال طراحی می شود، اما قرار بر این شده اگر تعداد داوطلبان نظام قدیم کنکور 99 به حد نصاب برسد، در صورت موافقت شورای سنجش و پذیرش دانشجو، تصمیم هایی اتخاذ شود. وی ادامه داد: خواست داوطلبان این است که برای کنکور 99 هم دو نوع سوال از نظام قدیم و نظام جدید طراحی شود، اما تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو تا این لحظه مبتنی بر طراحی صرفاً یک نوع سوال آن هم از منابع نظام جدید است.

وزیر علوم تاکید کرد: وضعیت داوطلبان نظام قدیم در حال بررسی است و در صورتی که تعدادشان به حدنصاب نرسد برای کنکور 99 سوال دوم طراحی نمی شود.

بروز رسانی شده در 22 بهمن 97

ابراهیم خدایی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: داوطلبان نظام قدیم بر این باور هستند که در کنکور 98 پذیرفته نمی شوند و از امسال به فکر کنکور 99 هستند؛ در حالی که به جای نگرانی، باید برای کنکور 98 تلاش کنند.

بیشتر بخوانید  با سوالات شک دار آزمون های آرمایشی و کنکور چه کنیم؟

معاون وزیر علوم گفت: بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که وزیر علوم رئیس آن است، سال 98 آخرین سالی است که دو سری سوال برای داوطلبان نظام قدیم و جدید طراحی می شود.

به گفته خدایی، برای کنکور سال 99 طبق مصوبه این شورا، تنها یک نوع سوال از نظام جدید طراحی خواهد شد.
خدایی به این دسته از داوطلبان توصیه کرد که ابتدا برای کنکور 98 برنامه ریزی کنند و تصمیم گیری در مورد کنکور 99 بستگی به نظر شورای سنجش و پذیرش دانشجو دارد.

وی در عین حال گفت که شورای سنجش و پذیرش دانشجو سال آینده در مورد طراحی سوال برای داوطلبان نظام قدیمِ متقاضی در کنکور 99 تصمیم گیری می کند.

بروز رسانی شده در 18 اسفند 97

برای کنکور 99 دو نوع سوال 99 طراحی شود

به نقل ایرنا؛ کارگروه آموزشی دیده بان شفایت و عدالت از اعضای شورای سنجش و آموزش درخواست کرد با توجه به سابقه اعتراضات منطقی و مستدل دانش‌آموزان، اولیا و تأکیدات اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیش از برگزاری امتحانات نهایی و استاندارد دست‌کم در سه سال پایانی دوره متوسطه از اعمال تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در نتایج آزمون سراسری خودداری کنند.

این کارگروه در ادامه بیانیه از سازمان سنجش آموزش کشور درخواست کرد از سال 99 و تا زمانی که داوطلبان دیپلمه سال 96 و ماقبل آن، بخش قابل‌توجهی از داوطلبان آزمون سراسری را تشکیل می‌دهند، با دو نوع سؤال و به شکل انتخابی آزمون سراسری را برگزار کنند تا حقی از کسی ضایع نشود.

ارائه یک پیشنهاد به وزارت علوم بخش پایانی این بیانیه را تشکیل می دهد و بر این نکته تاکید دارد که به منظور ارتقای پایدار سطح علمی کشور همچنین برچیدن بساط سوداگران آموزشی، سوالات کنکور جامع‌تر و پیش‌بینی‌ نشدنی‌تر طراحی شود تا ذهن دانش‌آموزان از حصر در چارچوب بسته چند کتاب درسی یا کمک‌آموزشی رها شود.

برز رسانی شده در 26 اسفند 97

عبدالرسول عمادی سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در این رابطه گفت: “شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب کرد در سال 99 نیز دو نوع سؤال برای کنکور ویژه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید آموزشی طراحی شود.”

هم چنین می توانید برای آگاهی بیشتر در رابطه با کنکور 99 فهرست زیر را نیز بررسی کنید :

ممکن است شما دوست داشته باشید
33 نظر
 1. مهدی رستمی می گوید

  سلام و تشکر از انعکاس خواسته های بچه های نظام قدیم مبنی بر طرح دو نوع سوال مجزا برای کنکور 99. از شما خواستاریم در سایت خوبتون پیگیر این موضوع باشید تا در کنکور 99 نیز دو نوع سوال مجزا طرح شود. خداروشکر دیدگاه وزیر علوم جناب اقای غلامی عزیز نیز در این مورد بسیار مثبت است.
  لطفا ما نظام قدیمی هارو حمایت کنید

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام مهدی جان
   ما همواره داوطلبان کنکوری را حمایت می کنیم
   امیدواریم که مسئولان نیز در این رابطه به خواسته داوطلبان توجه کنند
   موفق باشید

 2. مهناز ایزدی می گوید

  سلام اولین سایتی هستید که خواسته نظام قدیمی ها یعنی طرح دو نوع سوال نظام جدید و نظام قدیم برای کنکور 99 شنیدید و بازتاب دادید. از شما مسئولین این رسانه تقاضا داریم صدای ما رو به مسئولین ذی ربط کنکور برسانید تا برای کنکور 99 دو نوع سوال مجزا طرح شود.
  چون باید برای کتاب نظام جدید مجددا هزینه کنیم کتاب بخریم، کلاس کنکوری بریم، و حداقل دو سال پشت کنکور بشنیم تا با کتابهای نظام جدید خو بگیریم. تو این شرایط بد اقتصادی هزینه کردن مجدد برای کنکور واقعا غیر ممکن هست

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام مهناز خانم گرامی
   سپاس از نظر شما
   ما همواره مطالب و اخبار در این رابطه را پوشش خواهیم داد
   امیدواریم که مسولان نیز به خواسته داوطلبان کنکور 99 توجه کنند
   موفق باشید

 3. داوود حسامی از ملایر می گوید

  سلام اگر براتون امکان داره یک پست مجزا تو سایت خوبتون اختصاص بدید و بررسی کنید چرا نظام قدیمی ها خواستار طرح دو نوع سوال مجزا برای کنکور 99 هستند. اینطوری صدای ما نظام قدیمی بهتر به گوش مسئولین می رسه. قطعا با حمایت شما زودتر کنکور 99 تکلیفش مشخص خواهد شد.
  از اینکه به فکر ما نظام قدیمی هستید بی نهایت سپاسگزاریم.

  یک سوال داشتم به توجه به تجارب شما در حیطه کنکور و اعتراض بچه ها در اینستای وزیر علوم طرح دو نوع سوال مجزا برای کنکور 99 چقدر است؟

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام داوود جان
   پیشنهاد خوبیه، و همچنین داوطلبان نیز باید بیشتر و پیگیرتر باشند تا مسئولان نیز توجه ویژه ای به آن ها داشته باشند.
   کمپین های فضای مجازی چه در اینستاگرام و چه در توئیتر و یا ارتباط با نمایندگان بسیار می تواند موثر باشد همانطور که در بحث تاثیر معدل نیز موثر بود
   موفق باشید

 4. آتوسا مشیری می گوید

  وای توروخدا بیاین یه کاری کنیم دوباره کنکور۹۹ باشه خاهشا

 5. لیلا می گوید

  لطفا کنکور 99 نیز دو نوع سوال مجزا برای نظام جدید و نظام قدیم طرح بشه

 6. الناز می گوید

  واقعا همه چي عجيب غريبه
  الان خيلي از نظام قديمي ها هستن به حرف سنجش اعتماد كردن و كتاب هاي نظام جديد رو گرفتن دارن مطالعه ميكنن… افرادي كه رفتند سربازي و به حرف سنجش اعتماد كردند

  اميد وارم تمام جهات را بسجن و بدونن با حرف اونا يك سري از بچه هاي نظام قديم دارن براي نظام جديد ميخونن

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام الناز خانم گرامی
   حرف شما هم درسته
   و گفته شده که بعد از کنکور 98 جلسه شورای سنجش و پذیرش برگزار میشه،و باید به نحوی برنامه ریزی کنند که حالت انتخابی داشته باشه برای داوطلبان نظام قدیم ،که بتوانند با توجه به منابع نظام قدیم یا نظام جدید کنکور دهند
   موفق باشید

   1. الناز می گوید

    ايكاش از الان مشخص كنن
    خيلي بده اين كارشون
    هر در دو گروه حق دارند

    اميدوارم حق انتخاب را براي كنكور ٩٩ لحاظ كنن

    1. دانشجوفا می گوید

     سلام الناز خانم گرامی
     می توانید عضو کانال شوید تا به محض اعلام اخبار جدید در این باره در جریان قرار بگیرید
     موفق باشید

 7. رضا می گوید

  سلام
  خواهشا لطفا پیگیر برگزاری کنکور 99 مطابق شرایط 98 باشید. باشکر

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام رضا جان
   ما سعی می کنیم تمام اخبار این داوطلبان را بیشتر پوشش دهیم، اما شما داوطلبان کنکور نظام قدیم 99 نیز باید در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشید همچون صفحات مسئولین وزارت علوم و یا ارتباط با نمایندگان تا مسئولان نیز به خواسته های داوطلبان نظام قدیم توجه داشته باشند،
   موفق باشید

 8. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید خدمت مسولین محترم لطفا بگین تو کنکور 99 دونوع سوال طرح میشه یا یه نوع سوال خیال ما راحت شه برنامه ریزی کنیم خیلی ممنون از زحمات شما.

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام محمد جان
   به احتمال زیاد به صورت رسمی و قطعی پس از برگزاری کنکور 98 یعنی در تابستان 98 اعلام خواهد شد و اگر زودتر هم اعلام شود که از طریق سایت و کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهیم کرد
   موفق باشید

 9. علی می گوید

  سلام من دیپلم ۸۱ گرفتم الان میخوام برای کنکور ۹۹ شروع کنم به خوندن الان به نظرتون تکلیف چیه کتابهای نظام قدیم رو باید بخونم یا نظام جدید ؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام علی جان
   اصلا نمیشه پیشنهاد داد که با کتاب های نظام قدیم پیش برید و یا نظام جدید،چون هنوز ساز و کار سازمان سنجش برای کنکور 99 معلوم نیست
   تصمیم گیری در این رابطه بعد از کنکور 98 در تابستان مشخص میشه، و شاید حالت انتخابی باشه برای داوطلبان نظام قدیم و یا اینکه برای تمامی داوطلبین تنها از کتب نظام جدید سوال طرح شود
   اگر خبر جدیدی در این رابطه منتشر شد ،از طریق سایت و کانال منعکس می کنیم
   موفق باشید

 10. عزیزی می گوید

  سلام. ما دانش آموزان یک منطقه محروم هستیم که عاجزانه از مسولین میخواهیم در این وضعیت گرانی فکری به حال ما کنند. خرید مجدد کتابهای نظام جدید برای ما مقدور نیست و قبولی ما در کنکور ۹۸ تضمین نیست. لطفا مسولین همه افراد را درنظر بگیرند و ما را حمایت کنند

 11. مهدی می گوید

  باسلام.
  نتیجه نهایی این ک برای کنکور 99 چند سری سوال طرح خواهد شد را چه زمان اعلام خواهند کرد؟
  آیا تا حداکثر یک ماه پس از کنکور 98 مشخص خواهد شد؟
  با تشکر

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام مهدی جان
   به احتمال زیاد در مرداد ماه 98 جلسه ببرای تعیین وضعیت نحوه برگزاری و طراحی سوالات کنکور 98 برگزار خواهد شد
   میتونی تا اون زمان تمرکز کنی روی مباحث مشترک و یا دروس عمومی
   موفق باشید

 12. فاطمه می گوید

  نمیشه زودتر مشخص بشه اخه من میخوام شروع کنم به خوندن برای 99 .یک روز هم یک روزه برای ما کنکوری ها چه برسه به اینکه تابستون یعنی 4 یا 5 ماه دیگه مشخص بشه.پارسال همین موقع ها بود که وضعیت کنکور98 رو اعلام کردند که به موقع بد تکلیف بچه ها رو معلوم کردند الان هم اعلام کنند . از روی ثبت نام بچه میتونند بفهمند که چه تعداد نظام قدیم داریم.پس منتظر چی هستند؟من با ید چی کار کنم چون برای 98 هم نمیتونم کنکور بدم که حداقل خیالم راحت باشه که حداقل الان شروع کنم یه چیزی قبول شم برنامه داشتم برای کنکور99.توروخدا کمکم کنید!!!!!!

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   متاسفانه تا سازمان سنجش اعلام نکند نمی توان در مورد کنکور 99 رسما نظر داد،جلسه رسمی به احتمال زیاد در تیر و یا مرداد ماه برگزار می شود، می توایند تا آن زمان درسو مشترک و یا عمومی را به مرور مطالعه کنید
   موفق باشید

 13. لیلا می گوید

  سلام خواااااهش میکنیم صدای ما رو ب مسئولین سازمان سنجش برسونید و بگید ک خواستار این هستیم ک کنکور99 هم مثل کنکور98 دو نوع سؤال طراحی بشه،این انصاف نیست ک فقط یک سال فرصت داشته باشیم این و در نظر داشته باشن شاید بعضیا تو یکسال عزیز از دست داده باشن یا تصلدف کرده باشن یا خیلی اتفاقای دیگه ک نتونستن بخونن یه راهی جلو پامون بزارین ک بتونیم اعتراض کنیم

 14. Fateme می گوید

  سلام لطفا پیگیری کنید که کنکور 99 انتخابی باشه
  من منایع نظام حدید و تهیه کردم
  و الان سازمان سنجش گفته دو نوع کنکور برگزار میشه !

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   صحبت غیر رسمی وجود دارد که به احتمال زیاد نحوه شرکت در کنکور 99 انتخابی خواهد بود
   اما باید تا اعلام خبر رسمی و یا اطلاعیه سازمان سنجش صبر کنید
   موفق باشید

 15. مهسا می گوید

  من رفتم کتابای نظام جدید گرفتم برای 99 و الان یه مقدار پیش رفتم فقط دعا می‌کنم انتخابی باشه در غیر این صورت من باید کتابامو رد کنم بره

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام مهسا خانم گرامی
   شنیده هایی هستش که در کنکور 99 قابلیت انتخابی وجود داره،باید به همین زودی ها منتظر اطلاعیه رسمی سازمان سنجش باشیم
   موفق باشید

 16. همایون می گوید

  سلام واقن نامردیه که نزارن نظام قدیمی ها کنکور نظام جدید شرکت کنن… به حرف اینا کتابای نظام جدید و تهیه کردم و خوندم حالا با کدوم پول برم کتابای نطام قدیمو گیر بیارم… اصن تو بازارم نیس… باید انتخابی باشه و کسی که نظام قدیمیه بتونه نظام جدید کنکور بده وگرنه حق ماها ضایع میشه… الان شوکه شدم نمیتونم درس بخونم

  1. دانشجوفا می گوید

   سلام هماین جان
   زیاد نگران نباشید دلسرد نشید و ادامه بدین،به احتمال زیاد همونطور که معاون آموزش و پرورش گفته انتخابی خواهد بود ،اما باید منتظر اعلام سمی سازمان سنجش بود
   موفق باشید

 17. احمد می گوید

  واقن خیلی نامردیه… من نطام قدیمم ولی به حرف اینا کتابای نظام جدید خریدم و شروع کردم با این اوضاع اقتصادی چجور باید نظام قدیم بخرم اصن بد جور شوکه شدم

  1. مهرداد می گوید

   احمد جان سلام دقیقا سر منم همین بلا اومد ده روز پیش کل کتابهای نظام جدید رو خریدم از دیروز تو شوک هستم

 18. مجتبی می گوید

  لطفا کنکور 99 انتخابی باشه. گناه ما چیه تو این گرانی کتاب ،که به حرف ریس سازمان سنجش اعتماد کرده و کتاب نظام جدید گرفتیم.لطفا پیگیری کنین

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +