مفیدترین روش مطالعه زیست شناسی کنکور از زبان دکتر عمارلو

مفیدترین روش مطالعه زیست شناسی کنکور از زبان دکتر عمارلو

سلام دوستان عزیز می‌دانید که درس زیست‌شناسی با ضریب بالایی که در کنکور تجربی دارد، یکی از مؤثرترین درس‌ها برای آوردن رتبه‌های برتر می‌باشد.

تعداد و زمان سؤالات زیست شناسی در کنکور:

در کنکور سراسری شما باید به ۵۰ تست زیست‌شناسی پاسخ دهید و زمان پاسخ‌دادن ۳۶ دقیقه است؛ یعنی، حدوداً برای هر سؤال ۴۳ ثانیه فرصت دارید. از کتاب دوم حدوداً ۱۱ تا ۱۴ تست می‌آید. از کتاب سوم ۱۸ تا ۲۰ تست و از کتاب پیش ۱ (۵ فصل اول کتاب سال چهارم) ۵ تا ۷ تست و از کتاب پیش ۲ (فصل ۶ تا ۱۱ کتاب سال چهارم) ۱۲ تا ۱۴ تست. البته بسیاری از این تست‌ها ترکیبی هستند؛ یعنی یک تست می‌تواند مربوط به چند فصل یا چند کتاب باشد. به‌طور مثال:

  • نمونه تست زیست شناسی در کنکور سراسری :

بدن انسان برای مقابله با عامل کدام بیماری پرفورین ترشح می‌کند؟

۱)سل                                        ۲) مالاریا                                   ۳) دیفتری                                  ۴) تب‌خال

دقت کنید تست مربوط به فصل ۱ سال سوم است و گزینه‌ی ۱ و ۲ مربوط به فصل ۹ چهارم؛ گزینه‌ی ۳ مربوط به فصل ۱۰ چهارم و گزینه‌ی ۴ مرتبط با فصل ۲ سال چهارم. من همین‌جا توصیه‌ای اکید می‌کنم، فصل ۹، ۱۰ و ۱۱ سال چهارم را حتماً خط به خط و کلمه به کلمه حفظ کنید. قطعاً ضرر نمی‌کنید.

حالا به این تست کنکور سراسری  توجه کنید:

 

چگونگی وراثت ژن‌های ………….. می‌تواند تأییدی بر قانون جورشدن مستقل ژن‌ها باشد.

۱)دیستروفی عضلانی دوشن و سیناپسین ۱                                   ۲) رنگدانه‌شدن شبکیه‌ی چشم و نشانگان زالی- ناشنوایی

۳)پذیرنده‌ی آنژیوتانسین II و هانتینگتون                                      ۴) کام شکاف‌دار وابسته به X و پروتئین ریبوزومی

می‌بینید که تست مربوط به فصل ۸ سال سوم است، ولی گزینه مربوط به فصل ۲ سال چهارم است.

 

 مهم ترین درس‌های زیست شناسی:

از دید کنکوری، اهمیت هر فصل به تعداد سؤالات آن بستگی دارد. هرچند که روال کنکور همیشه ثابت نیست، ولی برخی فصل‌ها در کنکور سراسری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در سال دوم فصل‌های ۶، ۴، ۸ و ۳، در سال سوم فصل‌های ۸ و ۹ و سپس ۱، ۲، ۳، ۴ و ۱۱ و در سال چهارم فصل‌های ۵، ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ از اهمیت بیش‌تری برخوردار هستند.

کنکوری کنکور نمونه تست زیست شناسی در کنکور سراسری نشر دریافت نحوه‌ی مطالعه و ساعت مطالعه زیست شناسی در طول سال نحوه مطالعه کتاب های زیست شناسی نشر دریافت نحوه مطالعه زیست شناسی کنکور نحوه مطالعه جزوه زیست شناسی عمارلو نحوه درس خواندن زیست شناسی کنکور مهم ترین درس‌های زیست شناسی مهم ترین درس های زیست شناسی کنکور منابع تستی درس زیست شناسی کنکور مباحث بهم مرتبط زیست شناسی کنکور فصول مرتبط با هم زیست شناسی عمارلو طریقه مطالعه زیست شناسی نشر دریافت طریقه مطالعه زیست شناسی ساعت مطالعه زیست شناسی در هفته زیست شناسی کنکور زیست شناسی نشر ریافت روش مطالعه زیست شناسی در کنکور 98 روش درس خواندن زیست شناسی درس های به هم مرتبط زیست شناسی کنکور کدامند ؟ دانلود جزوات زیست شناسی جدید عمارلو جمع‌بندی زیست شناسی کنکور تعداد و زمان سؤالات زیست شناسی در کنکور تعدا ساعت زیست شناسی در طول هفته بهترین روش مرور و خلاصه نویسی زیست شناسی بهترین روش مرور زیست شناسی برای کنکور بهترین روش درس خواندن زیست شناسی کنکور بهترین روش جمع بندی زیست شناسی کنکور بهترین روش جمع بندی زیست شناسی برای کنکور

نحوه‌ی مطالعه و ساعت مطالعه زیست شناسی در طول سال:

 

در هر هفته باید حول و حوش ۱۲ ساعت زیست‌شناسی خوانده‌شود که باید ۶۰ درصد زمان مطالعاتی شما مربوط به پایه باشد. سعی کنید فصل‌های به‌هم مرتبط را با هم مطالعه کنید. مطابق این جدول، لطفاً این فصل‌ها با هم خوانده‌شود یا حداقل موقع دوره با هم دوره شود.

فصل‌های مرتبط  با هم زیست شناسی :

بسته‌ی آموزشی مبحث فصل‌ها
اول زیست مولکولی ۱ و ۲ سال دوم + ۵ سال سوم + ۱ و ۲ سال چهارم
دوم ژنتیک ۶، ۷ و ۸ سال سوم + ۵ سال چهارم
سوم گیاهی ۳ سال دوم + قسمت آخر فصل ۶ سال دوم + ۹ و ۱۰ سال سوم
چهارم دستگاه‌های بدن ۴، ۵، ۶، ۷ و ۸ سال دوم + ۱، ۲، ۳، ۴ و ۱۱ سال سوم
پنجم متابولیسم ۸ پیش‌دانشگاهی
ششم چرخه‌ها ۹، ۱۰ و ۱۱ پیش‌دانشگاهی + ۹ سال سوم
هفتم متفرقه‌ها ۳، ۴، ۶ و ۷ سال چهارم

 

منابع تستی درس زیست شناسی کنکور:

متأسفانه منابع تست هم‌سنگ کنکورهای اخیر بسیار کم است و اغلب منابع فقط از نظر شکل تست‌های کنکور را تقلیدکرده‌اند، اما از نظر نکته‌یابی و محتوا با کنکور فاصله دارند. در درجه‌ی اول از کتاب‌های سه‌گانه‌ی نشر دریافت (زیست‌شناسی پیش، سوم و دوم) استفاده کنید. این کتاب‌ها تا سال ۹۳ حالت همایش داشتند، امّا سال گذشته کامل‌تر شدند و امسال دربرگیرنده‌ی صددرصد نکات کتاب‌های درسی هستند، بدون توضیحات اضافه و شاخ و برگ. در صورت نیاز کتاب‌های انتشارات علمی فار، برد، اندیشه‌ی فائق برای درک بهتر مفاهیم مناسب است  و موج آزمون الگو را هم برای تمرین و تسلط بیشتر امتحان کنید.

جمع‌بندی زیست شناسی کنکور:

این را همیشه به یاد داشته‌باشید که اطلاعات ماندگار به شما کمک می‌کند، چون درس زیست‌شناسی هم حفظی و هم مفهومی است و هم حجم زیادی دارد، خیلی از دانش‌آموزان در دو ماه آخر نمی‌توانند آن را جمع و جور کنند. توصیه‌ی من به شما این است که کتاب زیست‌شناسی انتشارات دریافت را مطالعه و چندین بار دوره کنید. البته اگر فرصت داشته باشم همایش خلاصه و جمع‌بندی هم امسال خواهم نوشت امّا همین سه کتاب هم تا حدود زیادی حالت جمع‌بندی دارند امّا به‌طور کامل و صددرصدی.

در دو ماه آخر، حتماً ۳ بار این کتاب‌های دریافت را دوره کنید و توصیه‌ی آخر این‌که در هفته‌ی آخر بسته‌ی آموزشی سوم (گیاهی) + بسته‌ی آموزشی چهارم (دستگاه‌های بدن) + بسته‌ی آموزشی ششم (چرخه‌ها) را ۲ بار دیگر از روی کتاب‌های من بخوانید.

خیلی مهم:  روز قبل از کنکور بسته‌ی آموزشی ششم (چرخه‌ها) را دوباره دوره کنید.

توضیح: جزوه‌های من فقط مربوط به کلاس‌های حضوری من است و برای شما دانش‌آموزان عزیزی که امکان حضور در کلاس‌های مرا ندارید، کتاب های سه‌گانه‌ی نشر دریافت را امسال کاملاً منطبق با جزوه‌هایم آماده کرده‌ام. توضیحاتی در این سه کتاب آمده است که در جزوه‌هایم جایشان خالی است، پس نیازی به تهیه‌ی جزوه‌های من از بازار سیاه کنکور ندارید.

منبع :نشر دریافت(دکتر عمارلو-دبیر برجسته ی زیست شناسی)

تبلیغات

اگر در زمینه تحصیلی و آزمون سراسری ( مشاوره اختصاصی کنکور ۹۸ ، برنامه ریزی تحصیلی ، قبولی تضمینی ، معرفی بهترین منابع ، تکنیک مطالعه و... ) نیاز به مشاوره و یا راهنمایی دارید ،
از خط ثابت با شماره 9099071613 ( از سراسر کشور ) تماس بگیرید.
پاسخگویی کارشناسان مشاور گروپ از 8صبح الی 12 شب

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرات و پیشنهادات شما موجب حمایت و دلگرمی ماست

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم ! (فیلتر شکن باید روشن باشه)
+ +